Blog PP

2011 – zmiana stawek VAT, czyli do czego można się jeszcze posunąć by zniszczyć najbiedniejszych?

Zgodnie z zapowiedziami rządu od stycznia 2011 roku zmianie ulegną stawki podatku VAT. Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23 procent (obecnie jest 22%). Na podstawowe produkty żywnościowe (wędliny, sery, warzywa) oraz książki i czasopisma specjalistyczne obowiązywała będzie stawka 5 procent. Do 8 procent (z 7 procent) zwiększona zostanie stawka podatku m.in. na budownictwo mieszkaniowe oraz leki.

Zmiany te wbrew zapowiedziom rządu – będą odczuwalne przez wszystkich podatników. Już teraz wielu ekonomistów i przedsiębiorców mówi o znacznym wzroście kosztów produkcji żywności, który będzie miał niewątpliwy wpływ na cenę finalną produktów. Podwyżka cen mediów, zawieszeniem możliwości odliczenia VATu od paliw oraz odliczenia VATu dla „aut z kratką” będą miały również bardzo duży wpływ na kilku czy też nawet kilkunasto procentowy wzrost cen.

Z konsekwencjami wzrostu stawek VAT muszą się liczyć przede wszystkim małe firmy, które już od początku „kryzysu” działały na granicy opłacalności. To właśnie mikroprzedsiębiorcy liczyli na tak obiecywaną pomoc rządu a dostali kolejny „cios w plecy”.

Ciekawe do czego jeszcze posunie się rząd, aby łatać dziurę którą sam stworzył oraz by jak najbardziej utrudnić życie podatnikom?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *