Blog PP

Czym powinien się charakteryzować dobry biznes?

To pytanie powraca jak bumerang kiedy ktoś chce założyć własną działalność. Najlepsze jest to, że odpowiedź jest bardzo prosta, ale na początku nie każdy do dostrzega. Mi zajęło wiele czasu, żeby nauczyć się tego dotkliwie na własnej skórze.

Pierwsza cecha dobrego biznesu

Dobry biznes to taki, który opiera się na powtarzalności, najlepiej masowej powtarzalności, która daje się łatwo skalować.

Jeśli nie wszystko jest jasne, poniżej opiszę krótki przykład…

Popularną ozdobą domu są rzeźby, zatem czemu nie otworzyć biznesu związanego z ich produkcją w oparciu o własne możliwości i umiejętności (jeśli takowe posiadamy). Możemy rozpocząć wykonywanie rzeźb na zamówienie dla różnych klientów. Zaczynamy się reklamować, zamówień przybywa… ale w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że więcej zleceń w miesiącu nie jesteśmy w stanie wykonać. Zabrakło czynnika łatwej skalowalności biznesu. Dodatkowa para rąk kosztuje niemało.

Tymczasem znacznie lepiej będzie prosperowała fabryka produkująca masowo figurki lub popularne kształtem rzeźby. Dlaczego? Bo to produkcja masowa i znacznie łatwiej zwiększyć jej obroty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *