Blog PP

Negocjacje ciąg dalszy…

Przed rozpoczęciem negocjacji warto nawiązać dobre relacje z drugą stroną. Ułatwi to wszystkim wspólną komunikację. Nie powinniśmy okazywać emocji. Jeśli rozmowy są dla nas bardzo ważne i jesteśmy mocno zdenerwowani lepiej aby nasi rozmówcy o tym nie wiedzieli. Proces negocjacyjny powinien być przeprowadzany kulturalnie, warto często nawiązywać do słów naszego rozmówcy. Dzięki temu będzie on miał świadomość, że uważnie słuchamy co mówi i okazujemy mu należyty szacunek. Rozmowy w takiej atmosferze zazwyczaj są bardziej efektywne.

Pamiętajmy aby zbytnio nie spieszyć się z przedstawianiem swoich propozycji. Najlepiej jeśli to strona przeciwna przedstawi swoje oczekiwania. Wtedy będziemy mogli oszacować ich rzeczywiste wymagania. Da nam to przewagę w późniejszych rozmowach. Jeśli propozycja, którą usłyszymy jest niepoważana nie powinniśmy na nią odpowiadać. Powinniśmy wtedy jasno dać do zrozumienia, że od takiego pułapu nawet nie rozpoczniemy negocjacji.

Cały czas w trakcie negocjacji starajmy się zrozumieć potrzeby drugiej strony. Będzie nam dużo łatwiej ustalić kompromis, zdając sobie sprawę z oczekiwań wszystkich uczestników.

Za każdym razem gdy, któraś z negocjowanych rzeczy zostanie ustalona warto ją zanotować tak aby została zaakceptowana przez wszystkich. Dzięki temu unikniemy tracenia czasu na omawianie tych samych problemów po kilka razy. Pozwoli to nam także na płynne przechodzenie do kolejnych spraw. Systematyczne notowanie postępów pozwoli nam także na szybsze i łatwiejsze podsumowanie negocjacji gdy te będą się już zbliżać do końca.

Pamiętajmy jednak aby nie wywierać zbyt dużej presji czasu. Nasi rozmówcy będą czuli się wtedy mało komfortowo co będzie się negatywnie odbijać na rozmowach z nimi. Natomiast my możemy się wtedy zgodzić na gorsze warunki niż te, które moglibyśmy uzyskać prowadząc spokojne negocjacje.

Gdy już wszystko zostanie umówione warto poświęcić jeszcze chwilę na sprawdzenie czy wszystkie strony prawidłowo zrozumiały ustalenia. Czy każdy uczestnik akceptuje efekt procesu negocjacji. Przyspieszy to wprowadzanie wszystkiego co zostało ustalone w życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *