Blog PP

Negocjacje

Negocjacje w życiu przedsiębiorcy są czymś normalnym. Negocjujemy z klientami ale także z naszymi dostawcami. W dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na twarde określenie ceny, rynek nie pozwoli nam na takie zachowanie. Aby sprawnie funkcjonować musimy być elastyczni. Dlatego warto umieć negocjować. W moich artykułach postaram się poruszyć kilka ważnych aspektów tego procesu.

Zacznijmy od przygotowania do negocjacji. Dobrze jest postarać się poznać potrzeby i oczekiwania obu stron. Takie podejście pozwoli nam na lepsze zrozumienie problemu. Lepiej przygotowany negocjator uzyskuje dużą przewagę nad drugą stroną.

Jeśli będziemy potrafili lepiej ocenić potrzeby wszystkich uczestników, jesteśmy w stanie poprowadzić negocjacje tak aby potoczyły się one po naszej myśli. Zaleca się także ustalenie sobie zakresu w jakim możemy podejmować negocjacje. Musimy być tego świadomi już przed rozpoczęciem negocjacji. Trzeba także pamiętać w jakiej sytuacji możemy się znaleźć jeśli nie osiągniemy porozumienia. Świadomość, że nawet w przypadku negatywnego zakończenia negocjacji mamy inne możliwości zaspokojenia naszych potrzeb, wpłynie bardzo dobrze na nasz sposób myślenia i zachowanie w rozmowach. Bardzo ważne jest także miejsce negocjacji. Zaleca się aby miały one miejsce w naszej firmie lub ewentualnie w neutralnym miejscu.

W kolejnych artykułach napiszę o innych ważnych sprawach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *