Blog PP

Złe długi – czyli ulga na VAT

Każdy przedsiębiorca spotyka się z sytuacją, w której ma problem z odzyskaniem pieniędzy za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Stajemy wtedy w obliczu problemu z odzyskaniem zaległości. Jak to zrobić, żeby samemu nie narazić się na konsekwencje prawne? Wbrew pozorom pole działania jest stosunkowo wąskie.

Przede wszystkim musimy pamiętać o obowiązujących terminach. Zacząć można od pisemnego wezwania, najlepiej miesiąc po wystawieniu faktury. Kolejnym krokiem może być dodanie dłużnika do KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów. Następnie jeśli i to nie pomoże, skorzystać można z usług firm windykacyjnych. Dalej mamy już dobre podstawy do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.

Jak widać, cała procedura jest zawiła, a jej przejście generuje niestety dodatkowe koszty.

Jednak ustawodawcy wprowadzili pewien pomocny zapis, pozwalający na częściowe odzyskanie pieniędzy. Jeżeli po 180 dniach od wystawienia faktury nadal nie otrzymamy zaległych pieniędzy, to możemy starać się o zwrot nadpłaconego podatku VAT.

Musimy też spełnić szereg wymogów. Odzyskać możemy tylko podatek, który już zapłaciliśmy. Szczegółową listę warunków znajdziemy w Art. 32 ust. 2-4 ustawy o VAT. Dodatkowo dłużnik musi zostać powiadomiony o naszym zamiarze a dopiero po upływie 14 dni od doręczenia tej informacji możemy rozpocząć naszą procedurę odzyskania podatku.

Jeśli więc skorzystaliśmy już z wszystkich możliwości, a droga sądowa dochodzenia należności nie jest dla nas wygodnym wyjściem, warto wiedzieć o tej dodatkowej opcji.

Zapraszamy do dzielenia się w komentarzach Waszymi spostrzeżeniami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *