Inne

Nasze podatki – gdzie się podziewają nasze pieniądze?

Podatki to zmora prawie każdego obywatela. Z często niewielkich dochodów sporo musimy oddawać Państwu. Chcielibyśmy wierzyć, że pieniądze te są dobrze wykorzystywane. A jak jest naprawdę?

Za przykład niech posłużą nasze dziurawe od lat drogi. Płacąc za paliwo do naszych samochodów w dużej mierze opłacamy tzw. podatek paliwowy, z którego pieniądze „idą” (lub powinny) na poprawę stanu dróg. Powinien być to niejako zamknięty obieg funduszy. Tak się nie dzieje niestety. Podobnie jest w innych przypadkach. Pieniędzmi, które powinny iść na usprawnienia i rozwój łata się inne dziury w budżecie lub „sponsoruje” kadrę urzędników we wszelkiej maści państwowych biurach.

Nawet budowane przez Państwo autostrady są dla obywateli, którzy już za nie zapłacili, płatne. To koszmar naszej rzeczywistości. Owszem, utrzymanie autostrady w dobrym stanie technicznym kosztuje i to nie mało. Ale wiele Państw rozwiązało ten problem lepiej i tam wszystkie drogi są dostępne dla obywateli bez dodatkowych opłat.

A w kogo ten stan rzeczy uderza najbardziej? W małe firmy, które zajmują się transportem towarów, a w efekcie w nas wszystkich.

Nie dziwne zatem, że podatki trzeba ciągle podnosić. Wynika to ze słabej organizacji i marnowania wielomilionowych budżetów.

Sytuacja z drogami to tylko przykład. Podobnie sprawa ma się w przypadku wielu innych płaszczyzn naszego codziennego życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *