Inne

Zdrowie pracownika

spotkanie pracowników

Mało kto pamięta o tym, że stanowisko do pracy z komputerem musi spełniać odpowiednie wymagania. W przeciwnym razie całodzienna praca będzie miała negatywny wpływ na cały organizm, a złe nawyki dadzą o sobie znać po kilku miesiącach lub latach.

A według najnowszych badań sytuacja jest kiepska. Jak się szacuje, średnio na 100 stanowisk komputerowych tylko dwa z nich są w sposób należyty przygotowane do pracy!

Niewiele osób pamięta, że do pracy przed monitorem musimy zapewnić sobie kilka podstawowych elementów. Jednym z ważniejszych jest odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu nasze oczy będą w sposób maksymalny chronione, a praca przyjemna. Ergonomiczna pozycja pracy to kolejny istotny punkt. Nie będziemy się tutaj rozpisywać o zalecanych parametrach, te łatwo znaleźć w internecie. Ważne jednak jest, żeby pamiętać iż odpowiednie ułożenie klawiatury, myszki, blatu biurka czy kąt nachylenia monitora to bardzo ważne elementy. Nie wolno ich bagatelizować.

Jeżeli dopuścimy się zaniedbań na naszym stanowisku pracy, nasz organizm upomni się o to za kilka lat. Nieprawidłowe warunki mogą prowadzić do wielu schorzeń, głównie kręgosłupa i oczu. Nieprawidłowa postawa ponad to zdecydowanie obciąża nasze kończyny.

W kwestii ochrony wzorku bardzo ważne są regularne przerwy od monitora. Nasze gałki bardzo się wysuszają od ciągłego patrzenia na monitor.

Jeśli Twój pracodawca zaniedbuje tak podstawowe czynniki, powinieneś z nim odbyć poważną rozmowę. Wielu z nich powinno zdawać sobie sprawę z istniejącego problemu. A bywa, że koszt dostosowania stanowiska pracy może być łatwo i tanio osiągnięty, jeżeli w rozsądny sposób wykorzystać dostępne środki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *