Perypetie przedsiębiorcy

Ciężarna prowadząca działalność gospodarczą

ciąża

Gatunek ludzki może przetrwać dlatego, że kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić dzieci. Świat się zmienia, również i prawo stara się być coraz przychylniejsze kobietom w ciąży. Ale nie zawsze być może dobre intencje przedkładają się na łatwe życie dla ciężarnych.

Wraz z XXI wiekiem liczebność naszej populacji drastycznie spada. Niż demograficzny jest dla nas coraz większym problemem, bo kto będzie pracował na nasze renty i emerytury, skoro Państwo już się wyludnia, a rodzi się coraz mniej dzieci.

W dzisiejszej Polsce ciężko o pracę, dlatego też zatrudnione kobiety boją się jej stracić, gdy zajdą w ciążę. Bezrobotne panie zaś walczą o ubezpieczenie w ciąży, bo spokój i stabilizacja to jedne z koronnych wartości, jakich oczekujemy w życiu, zwłaszcza, gdy maluszek już w drodze.

Wiele kobiet, mających z różnych powodów problem ze znalezieniem pracy, decyduje się na założenie własnej działalności. Gdy planujecie ciążę i prowadzicie własną działalność gospodarczą, możecie skorzystać z dwóch zasadniczych profitów: zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego..

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Zasiłek chorobowy będzie Wam przysługiwał wówczas, gdy prowadzona działalność będzie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu nieprzerwanie przez 90 dni. Zasiłek choroby przynależy się kobiecie, która stała się niezdolna do wykonywania pracy w czasie aktualnego ubezpieczenia chorobowego.

Gdy kobieta jest w ciąży, może przebywać na zwolnieniu i zasiłku chorobowym przez 270 dni. Wtedy należy jej się 100% wynagrodzenia, bo niezdolność do pracy wynika z faktu bycia w ciąży.

A co z zasiłkiem macierzyńskim? Ten przysługuje osobie, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek ten może wykorzystać matka jak i ojciec. Jeżeli matka przez 14 tygodni od porodu korzystała z zasiłku, a potem zrezygnowała z niego i wróciła do pracy, wówczas należy się on ojcu dziecka, który też musi być ubezpieczony.

Kilka ważnych informacji dla kobiet – przedsiębiorców w ciąży:
– masz swoją firmę i jesteś na zwolnieniu z powodu dolegliwości ciążowych? – nie możesz sama wystawiać faktur VAT, musi to zrobić Twój pracownik,
– prawo do zapomogi chorobowej dla osób prowadzących swoją firmę należy się dopiero po 90 dniach nieprzerwanego opłacania składek ubezpieczenia chorobowego,
– kobieto, jeżeli chcesz uzyskiwać wyższy zasiłek macierzyński, to musisz odprowadzać do ZUS-u wyższe składki, w tym też składkę chorobową, twój zasiłek będzie średnią z 12 ostatnich miesięcy,
– pamiętaj, że prowadząc własną działalność możesz wiele wydatków z nią związanych wrzucać w koszty, płacisz przy tym minimalny podatek dochodowy i VAT, ważne, aby twoja księgowa Cię właściwie rozliczała

 
Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *