Perypetie przedsiębiorcy

Odliczenia VAT a zawieszenie działalności

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że podczas trwania zawieszenia w działalności gospodarczej, przedsiębiorca może odliczać podatek VAT. Jest to możliwe w pewnych szczególnie określonych przypadkach. A nadużywanie tej możliwości może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Polskie prawo gwarantuje przedsiębiorcy możliwość dokonywania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia jego źródła przychodów. Dodatkowo w czasie zawieszenia działalności ma on prawo uregulować zaległe zobowiązania i od nich także odliczyć należny VAT.

Należy jednak pamiętać, że w czasie zawieszenia swojej działalności przedsiębiorca NIE MOŻE jej wykonywać ani osiągać bieżących przychodów. Nie ma on obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej VAT. Tu istotna uwaga, zwolnienie z obowiązku złożenia deklaracji nie tyczy się okresów czasu, w których zawieszenie nie obejmowało pełnego okresu rozliczeniowego. Zatem, jeśli w jakimś miesiącu prowadziliśmy działalność choć kilka dni, a w pozostałych była ona zawieszona, za taki okres rozliczenie VATu należy koniecznie złożyć.

Jeżeli masz wątpliwości co do swojej działalności lub przysługującego Ci prawa do odliczeń, najlepiej skontaktować się z dowolnym biurem rachunkowym, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pomyłki i uniknąć nieprzyjemności.

 
Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *