Zakładanie firmy

Batalii o ZUS ciąg dalszy

Od dłuższego już czasu słychać pogłoski, że nie tylko początkujący przedsiębiorcy zapłacą większe składki ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jak w każdej plotce, i w tej jest niestety sporo prawdy. Rząd chce wdrożyć zmiany, na podstawie których składka ZUS uzależniona będzie bezpośrednio od dochodów osoby prowadzącej działalność.

W zależności od uzyskanego dochodu składka ta miałaby wynosić od 400 do 2400 zł miesięcznie! To już nie składka, tylko zwykły podatek od dochodu. W kwestii nazewnictwa wśród przedsiębiorców pojawia się też słowo haracz, co dalekie od prawdy nie jest.

Aktualnie przedsiębiorcy odprowadzają do ZUS składki od dochodu nie niższego niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 lutego osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą zapłacić łącznie 933,45 zł składek do ZUS wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym składką na Fundusz Pracy. Z tego 669 zł (z chorobowym) to składki na ubezpieczenie społeczne.

Reakcja wielu przedsiębiorców będzie zapewne zdecydowana. Część z nich zamknie swoje działalności lub przeniesie je za granicę, np. do modnej ostatnio pod tym względem Anglii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *